Vedeli ste, že nie je zateplenie ako zateplenie???

V stručnosti sa Vám pokúsim priblížiť problematiku „nekvalitného“ zateplenia. Veľa rodín, ale aj investorov sa v dnešnej dobe obzerá po čo najlacnejšej forme zateplenia, ale aj výstavby alebo prerábky svojho obydlia, však prečo by aj nie? Každý chce ušetriť ako sa len dá.

Lenže zateplenie určite nie je časťou výstavby, kde by sa malo za každých okolností šetriť a to by si mal uvedomiť každý z nás. Podozrivo lacné zateplenie so sebou prináša aj veľa problémov, ktoré sa ukážu časom. Aké problémy??? V prvom rade je to použitie nevhodných materiálov, ktoré väčšinou nespĺňajú normy ETICS. Tieto materiály sa vplyvom počasia rozťahujú a znova zmršťujú, čo vedie k praskaniu fasádnych dosiek a tvorbe tepelných mostov. 2 problém je s odvedenou prácou. Dnes už každý druhý murár tvrdí, že vie zatepľovať, lenže čo je zatepľovanie??? Nalepenie polystyrénu na stenu??? Natiahnutie sieťky a omietky?

Zateplenie musí byť spracované detailne od soklovej časti, ktorá je najpodstatnejšia až po samotnú strechu. Nesprávne určenie výšky soklovej časti vedie k nasiakaniu nežiaducej vody a tvorbe plesní v interiéri, ale aj exteriéri. Preto musí byť sokel vždy správne odizolovaný. Nesprávne lepenie fasádnych dosiek vedie k prestupom tepla do interiéru, kde sa tvorí kondenzácia vody s následnou tvorbou plesní. Priznajte sa, kto z nás by chcel vyhodiť peniaze za „výhodné zateplenie“ a následne žiť v dome plnom plesní? Zrejme nikto!!. Preto si vždy zvážte, komu zveríte do rúk svoje zateplenie. Vždy si overte profesionalitu zhotoviteľa a kvalitu použitých materiálov, pretože prerábky zateplenia stoja nemalé peniaze.

Pozor, aby vaše zateplenie nedopadlo aj takto: